Вівторок, 19 Березня

Піаніст Утсав Лал – явище на музичному олімпі виняткове. І це не лишень тому, що виконавців класичної індійської музики на такому суто європейському інструменті, як рояль, обмаль. Але й тому, що древні мелодії раг під пальцями молодого унікума набувають нового, більш сучасного звучання.

Утсав Лал, переможець у номінації Young Steinway Artist © Steinway & Sons / steinway.com

Утсав Лал народився 18 серпня 1992 р. в Делі, а свій перший сольний фортепіанний концерт, до якого були включені індійські класичні раги, дав у віці 9 років у Нью-Делі. А у лютому 2010 року, коли йому минуло шістнадцять, провідний виробник роялів компанія Steinway & Sons оголосила Утсава Лала переможцем у номінації Young Steinway Artist. До речі, серед номінантів цієї престижної премії – канадська джазова співачка та піаністка Даяна Кролл, американський актор, музикант і співак Гаррі Коннік-мол., а також британська піаністка японського походження Міцуко Утіда.

В обробці Утсавом Лалом індійської класики відчуваються різноманітні віяння, як на рівні джазової інтерпретації, так і у сенсі використання прийомів європейської класичної школи. За свою недовгу професійну кар’єру Лалу пощастило виступати з такими зірками індійської класичної музики, як Харіпрасад Чаурасія, Ракеш Чаурасія, Анурадха Пал, Дурджей Бхаумік, Талвін Сінгх та ін. Нині Утсав обрав місцем свого проживання Дублін, тож не дивно, що він нерідко гастролює з ірландськими музикантами, наприклад, з віртуозним флейтистом і саксофоністом Семом Комерфордом, з яким у тандемі було записано альбом Ragas to Reels (2014) і зіграно низку концертів, організованих на честь 50-х роковин ірландського посольства в Індії.

Утсав Лал грає на флюїд-піано © Fluid Piano recordings

Вкрай цікавими виявилися експерименти Лала щодо освоєння техніки гри на флюїд-піано, що є темперованим не так, як звичайний рояль. Завдяки тому, що кожна нота на флюїд-піано має своє унікальне налаштування, інструмент дозволяє виконавцю додавати кожному звуку власний орнамент – низку мікротонів, що, в свою чергу, дає можливість передавати у грі більше нюансів й відтінків, характерних для індійської класики. Інструмент налаштовується самим виконавцем до або у процесі виконання. Тішить, що саме Утсав Лал став одними з перших музикантів, що почав опановувати та популяризувати цей диво-інструмент, до того ж записав у 2016 році перший у світі альбом на флюїд-піано з невигадливою назвою The Fluid Piano.

У 2018 році музикант наважився на новий, не менш грандіозний проект – зіграти на роялі раги у найдавнішій музичній традиції Дхрупад[1]. У зв’язку з виходом альбому в огляді популярного музичного видання Serenade Magazine було зазначено, що, на їхню думку, окрім витонченої стилістики Дхрупаду на манеру виконання Лала вплинули інноваційні технічні прийоми іранського піаніста Мортези Махджубі та ефіопської піаністки Емахой Тцеге Маріам Ґебру, а також творчий метод «інструментальної конкретної музики» німецького композитора Гельмута Лахенмана.

Анонсуючи альбом Indian Classical Music on the Piano (2018), Утсав Лал підкреслив: «Для мене головною рушійною силою моєї музичної подорожі став мій гуру Устад Васіфуддін Дагар і, звісно, неймовірна традиція Дхрупаду, якою я є одержимий…» Тож реалізувати свій амбітний проект піаніст зміг лишень, ставши учнем Устада Васіфуддіна Дагара, представника 20 покоління династії Дагар, що протягом віків зберігає секрети давньоіндійського стилю Дхрупад, раніше відомого як Дхрувапад (на санскриті «дхрува» означає фіксована, а «пада» – пісня; варіант перекладу – «пісня фіксованого стану розуму»). В наш час Дхрупад представлено, головним чином, у творчості родини Дагар, найяскравішими представниками котрої є вокалісти – Зіа Фаріудуддін Дагар, Хусейн Сайєдуддін Дагар, дует Senior Dagar Brothers (Насір Мойнуддін і Насір Амінуддін Дагар), дует Younger Dagar Brothers (Насір Захіруддін і Насір Файязуддін Дагар), а також бінкари (виконавці на рудра-вині) – Зіа Мохіуддін Дагар та його син Бахауддін Дагар.

Продовженням фортепіанних експериментів Утсава Лала з індійською класикою є роботи 2021 року – два сингли з циклу Raga Shorts (з рагами Бхайрав і Шуддха Саранг відповідно), а також лонг-плей Visangati, на якому піаністу акомпанує відомий табліст Нітін Мітта. Альбом, записаний на нью-йоркській студії Pulse Music NYC, між іншим містить дві відомі раги – ранкову рагу Лаліт та вечірню рагу Біхаг.


  • Офіційний сайт Утсава Лала: utsavlal.com
  • На титульній світлині: Утсав Лал ♡ utsavlal.com

[1] Дхрупад – вокально-інструментальний жанр північно-індійської класичної музики традиції Хіндустані. Характеризується величністю та монументальністю. Тексти, написані переважно на санскриті, мають зазвичай релігійний або панегіричний характер. Дхрупад сягає ведичної доби, він увібрав у себе елементи музики та поезії бхакті. Згадується у трактаті другої половини XVI століття Абу-л-Фазла «Аїні-Акбарі» («Встановлення Акбара»), розвивався у творчості музикантів XVI століття Тансена Міана та Свамі Харідаси. Музична структура Дхрупаду відповідає будові поетичного тексту (присутні розділи стхайї, антара, санчарі та абхог). Особливості ладо-мелодійної моделі (рага) розкриваються в надзвичайно повільному, пролонгованому початковому розділі (алап), що виконується у довільному ритмі. Вокальна партія виконується зазвичай двома співаками, які співають по черзі, підхоплюючи співи один одного. Акомпануючі інструменти – пакхавадж (двосторонній барабан), танпура (струнно-щипковий інструмент), рудра-віна (щипковий інструмент із двома великими резонаторами; нерідко виступає у якості «лідера»). У XX столітті Дхрупад представлений головним чином у творчості родин Малик, Патак і Дагар. Дхрупад – це духовна, трансцендентальна музика, спрямована на досягнення спокою та умиротворення. Традиційно право виконання в цьому жанрі мали тільки чоловіки, сьогодні ж у Дхрупаді беруть участь і жінки (наприклад, співачка Пельва Найк або виконавиця на рудра-віні Джіоті Хегде).


Виконавець: Utsav Lal
Альбом: Visangati
Лейбл: Utsav Lal
Дата реліза: 03/02/2021


Виконавець: Utsav Lal
Альбом: Indian Classical Music on the Piano
Лейбл: Utsav Lal and Sangita Lal
Дата реліза: 30/10/2018


Виконавець: Utsav Lal
Альбом: Ragas Dance off Piano Keys
Лейбл: Utsav Lal
Дата реліза: 27/01/2010



Share.
Leave A Reply Cancel Reply